Наслаждавайте се на любимите си храни и напитки без подуване, тежест в стомаха и угризения на съвестта с Panli PRO / Панли ПРО: комбинирана формула от 13 взаимно допълващи се храносмилателни ензима за по-добро храносмилане, по-пълно разграждане на храните и по-пълноценно усвояване на хранителните вещества, повече лекота и комфорт в стомаха след хранене.
Ензимите са специален вид протеини, които тялото произвежда, за да катализира химични реакции. Нашите стомах, панкреас, слюнчени жлези и епителят на червата ни отделят храносмилателни ензими - с тяхна помощ храната се разграждадо вещества, които могат да бъдат директно асимилирани от организма. Без тях значителна част от храната би преминавала през тялото ни непокътната, неусвоена и провокираща различни нежелани ефекти, свързани с:
- нейното ферментиране и последващото натрупване на газове в червата;
- лишаването от нейни ценни съставки и създаването на предпоставки за малнутриция;
- неблагоприятното действие на налични в нея възпалителни вещества.
Актуалните научни оценки показват, че до 45% от световното население страда от диспепсия – лошо храносмилане и стомашно-чревен дискомфорт (Mahadeva, S., & Goh, K. L., 2006). Рисковите фактори включват подлежащи психологически смущения, пушене, повишен прием на кофеин и алкохол, както и лечение с нестероидни противовъзпалителни средства.
Дори универсални процеси като напредването на възрастта играят роля. Доказано е, че възрастните хора произвеждат значително по-малко ензими (Laugier, R., et al., 1991) и това е един от основните фактори за по-големия риск от хранителни недоимъци при тях (Evans, C., 2005).
Не на последно място в този пъзел се нарежда и стресът – установено е, че хроничният стрес може да понижи нивата на панкреатични ензими (Takano, S., et al., 1992) и да стане причина за лошо храносмилане и малабсорбция на хранителни вещества (Nikfarjam, M., et al., 2017).
Храносмилателните ензими Panli PRO / Панли ПРО действат благоприятно при:
- Газове, тежест и подуване в стомаха и червата
- Гастрити, колити, панкреатити
- Повишен чревен пермеабилитет (пропускливи черва)
- Неблагоприятни кожни реакции, свързани с непоносимост или алергия към храни
- Хранителни непоносимости и алергии
- Намалена ензимна секреция, свързана с напредването на възрастта
- Дискомфорт, свързан с повишен прием на храна и белтъчини от спортуващи
- Малабсорбция на хранителни вещества, свързана с ензимен дефицит
Състав (в 1 капсула):
- Амилаза: 50,5 мг (доставя 7 500 DU)
- Протеаза 4.5: 27,8 мг (доставя 25 000 HUT)
- Бромелаин: 16,8 мг (доставя 500 000 PU)
- Папаин: 13,2 мг (доставя 500 000 PU)
- Глюкоамилаза: 9,3 мг (доставя 10 AGU)
- Алфа-галактозидаза: 5,9 мг (доставя 150 GaIU)
- Лактаза: 5,3 мг (доставя 500 ALU)
- Протеаза 3.0: 5,1 мг (доставя 25 SAPU)
- Липаза: 3,7 мг (доставя 1 000 FIP)
- Фитаза: 3,5 мг (доставя 10 FTU)
- Целулаза: 3,1 мг (доставя 500 CU)
- Хемицелулаза: 1,4 мг (доставя 1 000 HCU)
- Пектиназа: 1,2 мг (доставя 10 endo PGU)
Помощни вещества: средноверижни триглицериди, микрокристална целулоза (емулгатор), магнезиев стеарат (антислепващ агент), оризов декстрин.
Препоръчителна дозировка:
Приемайте по 1 капсула Panli PRO / Панли ПРО по време на основните хранения. При по-обилно хранене вземайте по 2 капсули.
Опаковка: 20 капсули
Противопоказания: Да не се използва при бременност, кърмене и деца под 6 години. Да не се употребява при свръхчувствителност към някоя от съставките. Възможно е да предизвика алергична реакция при свръхчувствителност към някоя от съставките (особено при свръхчувствителност към ананас и папая).
Предупреждения: Да не се превишава препоръчаната дневна доза! Хранителната добавка да не се използва като заместител на разнообразното хранене! Да се съхранява на място, недостъпно за малки деца!
Условия за съхранение: Да се съхранява на сухо място при стайна температура.
Научи повече за храносмилателните ензими:
Амилазата е един от основните ензими, отговорни за храносмилането на нишестето. Тя е толкова важна, че се произвежда на две места в тялото - в устата (като част от слюнката) и в задстомашната жлеза (като част от панкреатичния сок).
Глюкоамилазата си прилича с амилазата по това, че тя също разгражда нишестето в храните, които ядем. Разликата е там, че тя не „разчленява“ веригата на нишестето на по-малки вериги, а „реже“ единични молекули глюкоза от нейния край.
Протеазата (известна още като протеолитичен ензим, пептидаза или протеиназа) е ензим, специализиран в разграждането на белтъчини. Протеазите са много различни видове и взимат участие в редица важни биологични функции – в храносмилането, разграждането и рециклирането на стари протеини в тялото, клетъчното сигнализиране и др.
Бромелаинът е особен вид протеолитичен (разграждащ протеини) ензимен комплекс, присъщ за ананаса. Той е наличен в плода и е особено концентриран в стеблото на растението. Може да разгражда широк спектър от белтъци в широк диапазон от pH – както в кисели (стомах), така и в алкални (черва) условия.
Папаинът е мощен храносмилателен ензим, който се намира естествено в плода, стеблото и листата на папаята (Carica papaya). Наричан още папаева протеиназа, той може да разгражда не само белтъчини, но също така нишесте и мазнини. Поради тази причина в Латинска Америка папаята е предпочитан диджестив и основна съставка в маринати за окрехкотяване на месо.
Алфа-галактозидаза е особено ефективен в разграждането на клас въглехидрати (галакто-олигозахариди или ГОЗ), които са присъщи за варивата, някои зърнени култури, зелето, броколите и някои други зеленчуци. Именно тези въглехидрати са отговорни за неблагоприятните последици след консумацията на бобови и кръстоцветни – газове, подуване и смущаващи ефекти.
Лактазата помага за разграждането на млечната захар, известна още като лактоза. Понеже лактозата е присъща най-вече за млякото, при бозайниците производството на лактаза намалява с напредването на възрастта. Хората не правят изключение от това правило и в резултат много от нас страдат от т.нар. хиполактазия – причина за по-известната лактозна нетолерантност или малабсорбция. Оценено е, че 65%–75% от световното население страдат от лактозна нетолерантност, която се изразява в редица неприятни симптоми като коремни болки, силно къркорене в червата, гадене, подуване, газове, диария.
Липазата е храносмилателен ензим, който отговаря за разграждането на мазнините и за „отключването“ съдържащите се в тях важни мастноразтворими вещества като витамините А, D, E и K. Приемът на липаза преди високомазнинно хранене значително намалява симптомите на лошо храносмилане – чувство за преяждане, газове, подуване и гадене (Levine, M. E., et al., 2015).
Фитазата разгражда фитиновата киселина, която прави редица минерали от растителните храни недостъпни за усвояване от тялото. Хората не произвеждат достатъчно фитаза за разграждането на големи количества фитинова киселина. Затова е препоръчително диетата с високо съдържание на зърнени, бобови, семена и ядки да бъде придружена от допълнителен прием на ензима като застраховка срещу недостиг на хранителни вещества (Iqbal, T. H., et al., 1994; Nielsen, A. V., et al., 2013; Lei, X. G., & Porres, J. M., 2011).
Целулазата отговаря за разграждането на целулозата – комплексен въглехидрат, присъщ за всички зелени растения и люспите на зърнените култури. Нашите храносмилателни трактове са много по-къси от тези на тревопасните животни и ни правят много по-непригодни за справяне с големи обеми растителна храна, чийто прием е полезен за здравето, но често е съпроводен с неблагоприятни симптоми като чувство за подуване и газове в червата.
Хемицелулазата е ензимът, специализиран в разграждане на хемицелулозните въглехидрати, които могат да причинят диария, оригване и подуване, както и завишени нива на триглицериди (Onakpoya, I., et al., 2014).
„Пектиназа“ е събирателно наименование на група ензими, отговорни за разграждането на пектина. Те могат да подобрят усвояването на хранителните вещества от богатите на пектин продукти и да редуцират риска от запек, свързан с високия прием на пектин (Sandri, I. G., & Silveira, M. M. D., 2018).
Производител: Plantapol – Spain, C/G 18, Pol.Malpica – Alfinden, La Puebla Del Alfinden Zaragoza, Spain
Дистрибутор: „Натурфарма България” ЕООД,гр. София, ул. Янко Софийски 21, тел. 02/ 963 33 59, info@naturpharmabg.com