Запекът е мъчително състояние, което нарушава ритъма и качеството на живот на мнозина. Ето защо темата за моменталното разхлабване е изключително популярна, а информацията по нея варира широко и фрустриращо за търсещия облекчение потребител.
С днешната статия ще се опитаме да поправим това, като ви предоставим възможно най-подробна и разбираема информация относно лаксативите – какво представляват, кога се нуждаем от тях, какви са техните видове и как да изберем правилния според възрастта на страдащия и спецификите на състоянието му.
Какво е лаксатив?
Лаксатив или казано на разговорен език – разхлабително, е фармацевтичен продукт (медицинско изделие, лекарство без рецепта или по лекарско предписание), който ни помага да се изходим, когато не можем.
В голяма част от случаите запекът е преодолим с прости промени в начина на живот – прием на повече растителна храна, богата на фибри, пиене на повече вода, увеличаване на физическата активност. Но ако сте изчерпали всички тези възможности и запекът все още е факт, тогава може би е време за разхлабително.
Кога се нуждаем от разхлабително?
Повечето разхлабващи средства са подходящи единствено за употреба при възрастни. Специално внимание на препоръчвания от нас подход при детски запек ще обърнем в края на този материал. Вероятно се нуждаете от разхлабително, ако:
- Периодично страдате от запек, който не се повлиява от промени в начина на живот.
- Имате хронично състояние, причиняващо запек, напр. болест на Крон, улцерозен колит или синдром на раздразненото черво.
- Предстои ви медицинска процедура, която изисква дебелото ви черво да е чисто, напр. колоноскопия.
Имайте предвид обаче, че не всички лаксативи са подходящи за всеки пациент със запек, особено за дългосрочна употреба. На всяка цена се консултирайте с лекаря си (АГ или личен), ако сте бременна и възнамерявате да употребявате разхлабителни. Същото важи и в случай че приемате лекарства, тъй като лаксативите могат да неутрализират ефекта на някои от тях.
Кои са основните видове лекарства за запек?
Повечето лекарства за запек се продават в аптеките без рецепта. Те се отличават с различни механизми на действие, но всичките имат едно предназначение – краткосрочно лечение на спорадичен запек. Приемането им за продължителен период от време крие риск от странични ефекти (някои от които сериозни) и влошаване на запека.
Ако се нуждаете от дългосрочно лечение във връзка с подлежащо заболяване, което е причина за запек или достъпните без рецепта варианти не облекчават състоянието ви, тогава следва да се консултирате с лекар за назначаването на прескрипторен лаксатив.
Обемнообразуващи лаксативи (базирани на фибри)
Както става ясно от наименованието им, този тип разхлабителни допринасят за увеличаване на обема на чревното съдържимо. Благодарение на наличните в тях разтворими фибри (псилиум, метилцелулоза, поликарбофил), тези продукти привличат и задържат вода във фецеса, което го прави по-мек и по-обемист.
Тези характеристики стимулират и подпомагат перисталтиката, правейки извеждането на съдържимото значително по-лесно. Успоредно с приема им трябва да се пие повече вода, за да могат те да си свършат работата.
От лаксативите за прием през устата тези се считат за най-щадящи, с най-нисък риск от странични ефекти и затова са обичаен първи избор за справяне със запека при възрастни, освен ако лекар не прецени друго. Известен недостатък е, че до настъпването на ефекта им може да минат няколко дни и през това време да има подуване на корема и газове.
Осмотични лаксативи
Осмотичните лаксативи привличат вода от други части на тялото в дебелото черво, като по този начин размекват неговото съдържимо и улесняват елиминирането му. Обикновено съдържат някакъв вид сол (магнезиев хидроксид или цитрат, натриев фосфат).
Често са във вид на супозитории (свещички) или клизми с полиетилен гликол и/или глицерин, като тези форми действат бързо (до 30 минути) и са подходящи за по-продължителна употреба с уговорката, че ползването им трябва да е съпроводено с увеличен прием на вода.
Фекални омекотители (емолиентни лаксативи)
Т.нар. омекотители за изпражнения или емолиентни лаксативи увеличават количеството вода и мазнини във фецеса и по този начин го омекотяват. Могат да бъдат в различни форми за орална (таблетка, капсула) или анална (клизма, супозитория) употреба, а ефектът им настъпва след 1 до 3 дни. Характерна активна съставка за тези формули е докузат натрий.
Лубрикантни разхлабителни
Лубрикиращите лаксативи образуват вискозен филм по вътрешната повърхноста на дебелото черво. Това своеобразно покритие има две функции. От една страна блокира усвояването на вода от изпражнението, така че то да остане обемно и меко. От друга намалява сцеплението по неговия път, така че да може да улесни извеждането му от тялото.
Този тип разхлабителни действат относително бързо (до 6–8 часа), но не са подходящи за дългосрочна употреба, понеже крият риск от привикване и неспособност за нормално изхождане без тях. Също така могат да блокират усвояването на мастноразтворими вещества като витамините А, D, Е и К и да станат причина за хранителни дефицити.
Минералното масло е най-типичният представител на тази група лаксативи.
Лаксативи стимуланти
Стимулиращите лаксативи активират невроните, отговорни за контрола на мускулите по протежение на дебелото черво. Това води до стимулиране на перисталтиката или изтласкващото движение в посока навън. Действието им се проявява в рамките на 6 до 10 часа и обикновено се препоръчват чак след като другите видове лаксативи без рецепта са се оказали неефективни.
Не са подходящи за дългосрочна употреба, тъй като към тях се изгражда толеранс и спирането им може да доведе до влошаване на запека.
Те типично съдържат активното вещество бизакодил, листа или екстракт от билката сена, известна още като майчин лист или касия.
Прескрипторни лекарства за запек
Лаксативи по лекарско предписание се налагат в случаи на хроничен запек, включително при запек, свързан със синдром на раздразненото черво или прием на опиоиди.
Те са подходящи за дългосрочна употреба. За разлика от повечето разхлабителни на свободна продажба нямат бърз ефект, а започват да действат в рамките на първата седмица от приема и разгръщат ефективността си с течение на времето, увеличавайки общия брой на седмичните изхождания.
Активните съставки и механизмите на действие при тези лекарства широко варират, като изборът на подходящото решение или комбинация от решения е най-добре да се направи от специалист гастроентеролог въз основа на причините, тежестта и историята на конкретното състояние.
Как се приемат лаксативи?
Лаксативите се взимат точно както е описано на опаковката или листовката на продукта, освен ако лекар не ви е инструктирал друго. Само така можете да си гарантирате извличане на максимум ефективност от продукта, намалявайки риска от странични ефекти.
Някои лаксативи се приемат в точно определено време от денонощието, напр. само преди лягане. Други се взимат с храната, докато трети трябва да постъпят в тялото на празен стомах. Има такива, които взаимодействат с определени лекарства и не трябва да се комбинират с тях.
Що се отнася до различните форми при този тип продукти, те могат да бъдат:
- Капсули или таблетки, които се приемат през устата.
- Прахчета, които се разтварят във вода или друга течност и се пият.
- Гелове или сиропи, които се дозират с мерителна чашка и се пият.
- Супозитории или т.нар. свещички, които се поставят в ануса.
- Клизми, които обикновено са дозирани в малки тубички със специален накрайник за впръскване в ануса.
Най-важното нещо относно употребата на всички тях е да не предозирате с надеждата за постигане на по-бърз ефект и да се заредите с търпение, осигурявайки на продукта достатъчно време да подейства, преди да посегнете към друго разхлабително или да приемете следваща доза.
Ако сте уверени, че формулата не работи за вас, разговаряйте с лекар, който може да ви препоръча алтернатива.
Има ли такова нещо като „моментално разхлабване“?
От всекидневната ни комуникация с хора онлайн и по телефона, си даваме сметка, че почти няма пациент със запек, който да не търси средство за „моментално разхлабване“.
Истината обаче е, че сравнително малко от лаксативите действат по този начин и ако има продукти, които дават ефект в рамките на минути до час, то това са клизмите и супозиториите, които много клиенти не предпочитат заради специфичния маршрут на приложение.
Другите типове разхлабителни обикновено са значително по-бавни, но са и по-комфортни за прием от възрастни хора. От следната таблица можете да придобиете по-добра представа за това кой тип лаксатив колко бързо започва да „работи“ в общия случай.
- Клизми и супозитории: 15–60 минути
- Лубриканти: 6–8 часа
- Стимуланти: 6–12 часа
- Емолиенти: 12–72 часа
- Обемнообразуващи: 12–72 часа
- Осмотични: 30 минути–72 часа в зависимост от формата и активната съставка, като най-бързи тук са минералните соли.
Какви са рисковете от продуктите за разхлабване при възрастни?
Почти всички фармацевтични продукти крият риск от странични ефекти и лаксативите не правят изключение. Онези от тях, които действат чрез привличането и задържането на вода в червата (обемнообразуващи, осмотични), могат да причинят обезводняване. Затова и техните инструкции за употреба обикновено ви съветват да пиете повече вода.
Приемани за по-продължителен период от време, стимулантите могат да станат причина за потиснат тонус на дебелото черво, което да влоши запека след преустановяване на приема им. Ето защо за избягването на тези и други странични ефекти е от първостепенна важност да се спазват стриктно указанията за употреба на продукта.
Общите нежелани ефекти включват:
- Подуване и газове.
- Чревни крампи.
- Стомашно-чревен дискомфорт.
- Дехидратация.
Злоупотребата с лаксативи пък може да доведе до усложнения, които да изискват медицинска помощ:
- Електролитен дисбаланс.
- Хроничен запек.
- Чревен блокаж.
- Тежка диария.
Един от основните рискове, свързан с приема на разхлабителни, е че той може да отложи диагностицирането на проблем, стоящ в основата на запека. Както знаете, лаксативите единствено адресират симптомите, но не могат да отстранят причината, дори и тя да е тривиално нещо като пиенето на недостатъчно вода или недостатъчният прием на фибри. А когато става дума за по-сериозно състояние, то може да бъде дълго игнорирано заради употребата на лаксативи.
Ако често страдате от запек или редовно ползвате лаксативи с преходен и променлив успех, задължително се обърнете към личния си лекар, който може да ви посъветва и да издаде направление за преглед при гастроентеролог.
Кой лаксатив да изберем при детски запек?
Масовите разхлабващи средства за прием през устата са трудни за дозиране в случаи на запек при бебета и малки деца и употребата им е свързана с редица странични ефекти.
Ето защо ние препоръчваме микроклизмите за деца Ректолакс Бимби, чиято канюла е по-тънка от свещичка и това прави поставянето им лесно, хигиенично и неусетно.
Тяхната активна формула се базира изцяло на натурални съставки като лечебна ружа, слез, мед, лавандула и лимон, а ефектът им е бърз, тъй като действат директно в дебелото черво.
Ректолакс Бимби са подходящи за деца още от първата година, а локалното им действие означава, че те не засягат чревната функция и няма риск от развиване на толеранс и влошаване на запека след преустановяване на употребата им.
Освен че улесняват изхождането благодарение на изразените си емолиентни свойства, техните ботанически съставки активно облекчават дискомфорта, раздразнението и възпалението, които често съпровождат случаите на запек.