
Редовно получаваме запитвания за препоръки от хора с бъбречни проблеми относно подходящ чай за бъбреците. Тази статия е за тях.
В нея ще разгледаме потенциалния ефект на най-разпространените видове чай върху бъбречното здраве и цялостното здравословно състояние на човека. Вместо опростени еднозначни отговори тя ще се опита да ви въоръжи със знания, въз основа на които ще можете да вземате информирани решения.
Основни видове чай
Чаят е най-консумираното питие в света, ако не броим водата. Огромната част от чая на планетата се получава от листата на растението Camellia sinensis – всички напитки от това растение съдържат кофеин, като водещите сред тях са:
- Черен чай
- Зелен чай
- Улонг чай
- Бял чай
В България билковите чайове са особено популярни, но те са толкова разнообразни, че статия като настоящата не е в състояние да ги обхване в пълнота. По-долу ще поставим на фокус единствено видовете, които са безопасни и онези, които биха могли да имат негативен ефект върху бъбреците.
Ползи от консумацията на чай
Всички са чували, че чаят е полезен за здравето, но повечето хора нямат представа за конкретните ползи, свързани с консумацията на тази напитка.
На първо място чаят има изразени хидратиращи свойства, а хидратацията има пряка връзка с бъбречната функция и способността на тези органи да елиминират отпадни продукти от тялото.
Пациентите с напреднала бъбречна болест или определени сърдечни състояния не трябва да прекаляват с течностите. Ако пиете много чай (или други напитки), следва да разговаряте с лекаря си относно допустимите нива на прием с оглед избягването на потенциални проблеми.
Чаят няма калории и това го прави отличен избор за пациенти с проблемно тегло и/или диабет, които също имат връзка с бъбречното здраве. Един от най-лесните начини за намаляване на енергийния внос е замяната на подсладените със захари (захар, глюкозо-фруктозен сироп, мед и др.) напитки с неподсладен чай.
Друг „бонус“ при чая е високото му съдържание на флавоноиди и други полифеноли. Достатъчният прием на флавоноиди допринася за превенцията на сърдечно-съдови заболявания и диабет.
Има многобройни научни сведения, че редовната им консумация се свързва с подобряване на рискови маркери като високо кръвно, висок холестерол, висока кръвна захар и др. Чаят заема челно място в класацията по съдържание на флаван-3-оли – единственият към момента фитонутриент с препоръчителни нива на прием, дефиниран от Академията по хранене и диететика на САЩ. Повече за свойствата на тези вещества можете да научите в статията ни, посветена на полезните за сърцето храни и напитки.
Потенциален ефект на различните видове чай върху бъбреците
Съгласихме се, че чаят е полезен и дори научихме кои са най-добре проучените ползи от консумацията на чай. По-важно за нас в случая обаче е как различните видове чай могат да се отразят върху здравето на бъбреците.
Черен чай
Черният чай съдържа значимо количество кофеин, като под „значимо“ тук имаме предвид около 50 мг в една чаша (240 мл). За сравнение, стандартният шот еспресо от 30 мл съдържа около 64 мг кофеин.
Това е от значение за онези от вас, които страдат от високо кръвно, тъй като кофеинът причинява краткотрайно, но рязко повишаване на кръвното налягане. Опитайте се да не надхвърляте дневен прием от 3–4 чаши с високо съдържание на кофеин като кафе и черен чай.
Потенциална негативна страна на черния чай е високото му съдържание на оксалати, които могат да допринесат за образуването на бъбречни камъни. Ако сте податливи на подобни проблеми, препоръката на специалистите е да пиете черния чай с малко мляко, тъй като калцият в него свързва оксалатите и предотвратява натрупването им в пикочните пътища.
Относно съдържанието на фосфор, което също трябва да се има предвид от хората с бъбречни проблеми, то е около 90 мг на чаша от 240 мл. Това е сравнително малко количество за единична напитка, но може значително да завиши общия прием, ако сте любители на черния чай и редовно изпивате по няколко чаши дневно.
За финал, но не на последно място, в черния чай почти няма натрий или фосфор, което е още едно предимство за здравето на бъбреците.
Зелен чай
Класическият зелен чай съдържа по-малко кофеин от черния – около 30 мг за чаша. Ако сте почитатели на японския зелен чай матча обаче, трябва да имате предвид, че той е доста по-потентен източник на кофеин – около 70 мг в чаша, приготвена с 1 ч.л. матча.
Също така зеленият чай е с по-ниска концентрация на калий, в него няма фосфор и има едва 2 мг натрий. От друга страна той е богат на полифенола епигалокатехин-3-галат (ЕГКГ), който е с изразени антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Това може да е от значение за пациентите с хронична бъбречна болест, която се характеризира с повишени нива на оксидативен стрес и възпаление в организма.
Хората на терапия с антикоагуланти като варфарин трябва да имат предвид, че зеленият чай съдържа малко количество витамин К, който може да взаимодейства с лекарството. Подобен риск е нисък, ако пиете малки количества зелен чай и на фона на относително стабилен внос на витамин К от други източници (напр. зеленолистни зеленчуци), но за всеки случай препоръчваме да го обсъдите с лекаря си.
Улонг чай
Чаят улонг е сравнително неизвестен у нас и се различава от черния и зеления чай по метода на обработка на листата и произхода на растението. Неговият вкус варира широко и може да бъде силен като на черния чай или деликатен като на зеления. Нивата на кофеин и калий също варират, но в общия случай попадат между тези на зеления и черния чай. От таблицата по-долу можете да добиете бърза представа за стойностите на кофеин и електролити в трите вида.
Вид чай | Кофеин | Калий | Фосфор | Натрий |
Черен | 50 мг | 90 мг | 2 мг | 7 мг |
Зелен | 29 мг | 20 мг | 0 мг | 2,5 мг |
Улонг | 35 мг | 26 мг | 2 мг | 6 мг |
Бял чай
Белият чай е поредният вид, който се прави от растението Camellia sinensis и може би най-непопулярният от изброените тук. Уникалното при него е, че листата се берат значително по-рано и се отличават с най-ниска степен на оксидация. Това прави аромата му осезаемо по-деликатен и флорален, а сложният процес на обработка значително повишава цената му.
При него стойностите на кофеин варират най-широко – между 6 и 75 мг на чаша. Същото важи и за концентрацията на електролити, за които няма еднозначна информация в базите данни. При всички положения обаче приемът му от хора с бъбречни заболявания е допустим в рамките на умереното – до 3–4 чаши дневно.
Билкови чайове
Разнообразието от билкови чайове на пазара е огромно, като често пъти хората ги избират заради реалните (или предполагаемите) им лечебни свойства. Да, повечето от тези растения наистина съдържат биологично активни вещества, но техният прием невинаги води до положителни ефекти върху човешкото здраве, особено когато се комбинират с лекарства.
По-долу ще изброим безопасните за (умерена) консумация билкови чайове при бъбречни заболявания, както и онези, с които трябва да се внимава.
Безопасни билкови чайове за бъбреците
- Джинджифил
- Мента
- Лайка
- Портокалов цвят
- Плодови чайове
- Ройбос
Чайове, с които трябва да се внимава при проблеми с бъбреците
Както вече споменахме, съществуват някои билки за чай, които могат да взаимодействат с лекарства или пък да оказват диуретичен ефект, да понижават кръвната захар или да завишат нивата на калий в организма. Ето защо приемът им трябва да бъде съгласуван с лекуващия лекар и в немалка част от случаите да бъде ограничаван.
Билкови чайове с потенциални лекарствени взаимодействия:
- Астрагал
- Черен кохош
- Лайка
- Аврамово дърво (Витекс)
- Глухарче
- Бъз
- Сминдух
- Моминска вратига
- Джинджифил
- Гинко билоба
- Женшен
- Зелен чай
- Хидрастис
- Хибискус
- Конски кестен
- Женско биле
- Бял трън
- Червена детелина
- Сао палмето
- Жълт кантарион
- Куркума
Билкови чайове с потенциален ефект върху кръвното налягане:
- Астрагал
- Глухарче
- Бъз
- Хибискус
- Женско биле
Билкови чайове с потенциален ефект върху кръвната захар:
- Бъз
- Джинджифил
- Женско биле
Заключителни препоръки
Тази статия в никакъв случай не претендира за изчерпателност, но се надяваме, че значително ще ви улесни в избора на чай, особено ако страдате от бъбречни проблеми. Ако не сте сигурни за ефекта на даден вид чай върху здравето на бъбреците си, обезателно говорете с лекаря си – на първо място за безопасността и чак след това – за евентуалните ползи от него.
Следете внимателно и редовно кръвното налягане и кръвната си захар и внимавайте за каквито и да е промени в показателите (и себеусещането) си, когато решите да опитате нещо ново, пък било то и чай. Ако забележите макар и минимални отклонения, преустановете употребата на новия продукт и потърсете съвет от лекаря.