Берберинът е растително съединение с дълга история и широко приложение в аюрведичната и традиционната китайска медицина. Днес науката е изпитала редица от неговите възможни ефекти и изглежда, че то разполага със завиден потенциал за контрол на кръвната захар, както и някои други интересни ефекти, за които ще ви разкажем в следващите редове.
Защо берберин и какво представлява той?
Гликемичният контрол е ключов аспект в превенцията и лечението на диабет от втори тип. На този етап е добре известно, че намаляването на калорийния прием и телесното тегло са един от най-ефективните аспекти на диетата при диабет.
За съжаление този подход не е устойчив или постижим при много хора, докато съществуват натурални агенти, които могат да допринесат за подобряване на състоянието им. Това твърдение е потвърдено от науката, а не просто от потребителски мнения в бг мама и платени отзиви в комерсиални сайтове.
Списъкът с тези агенти е сравнително кратък и в него откриваме витамин Е, хром, цинк, селен, омега-3 мастни киселини, алфа-липоева киселина, канела и героя на настоящата статия – берберина.
Берберинът е алкалоид, намиращ се в различни растения като киселия трън, орегонското грозде и куркуминовото дърво. Първоначално се използва като антимикробно, противопаразитно и антидиарийно средство в аюрведичната и традиционната китайска медицина.
Повечето научни изпитвания днес се фокусират върху различни маркери за гликемичен контрол (нива на кръвна захар, гликиран хемоглобин, инсулинова секреция), серумни липиди (холестерол, триглицериди), телесна композиция, функция на черния дроб, метаболитни и хормонални изменения при поликистозни яйчници и др.
Помага ли берберинът при диабет и висока кръвна захар?
Сведенията от клинични изпитвания на берберин при пациенти с диабет от втори тип показват, че екстрактът понижава кръвната захар до степен, сравнима с ефекта на някои антидиабетични лекарства.
Най-актуалният анализ на 18 проучвания с над 1500 участници установява, че приемът на берберин води до средно намаляване на:
- Кръвната захар на гладно с 0,52 mmol/L
- Кръвната захар след хранене с 1,81 mmol/L
- Гликирания хемоглобин (HbA1c) с 0,41%
- Инсулина на гладно с 2,36mU/L
- Маркера за инсулинова резистентност HOMA-IR с 0,85 пункта
Тези находки са в синхрон с резултатите от предходни анализи. Други проучвания откриват, че приемането на формула с берберин от пациенти с преддиабет в продължение на 12 седмици нормализира нивата на кръвна захар на гладно и гликирания хемоглобин, което допълнително потвърждава клиничната значимост на този алкалоид по отношение на гликемичния контрол.
Можем ли да се надяваме на отслабване с берберин?
Установено е, че при пациенти с метаболитни нарушения (напр. диабет тип 2, поликистоза, метаболитен синдром, омазнен черен дроб) берберинът може да допринесе за отслабване и има положителни резултати по отношение на индекс на телесната маса, телесно тегло, мастна тъкан, обиколка на талията и съотношението на обиколките талия / ханш.
Проучванията сред метаболитно здрави пациенти обаче не откриват подобен ефект.
Обяснението за това противоречие е, че молекулата на берберина въздейства положитело върху набор от гени, ензими и процеси, свързвани с гореизброените метаболитни проблеми. Логично е да се предположи, че ако тези фактори не са налице при здравите хора, то е малко вероятно берберинът да има така желания вталяващ ефект при тях.
Какъв е ефектът от берберина при висок холестерол?
Малко известен факт е, че берберинът демонстрира впечатляваща ефективност и по отношение на сърдечно-съдови рискови фактори като LDL („лош“ холестерол), HDL („добър“ холестерол) и триглицериди.
Установено е, че приемът на берберин намалява „лошия“ холестерол с до 20% – факт, който е международно признат от европейските дружества по сърдечно-съдово здраве и поставя веществото като възможна част от средствата за намаляване на глобалния риск от хронични заболявания на кръвоносната система, сърцето и мозъка.
Има ли берберинът странични ефекти?
Данните от досегашните проучвания показват, че берберинът е безопасен при средносрочен прием в нормални дози. В отделни случаи приемът му в количества над 300 мг на ден може да допринесе за появата на стомашно-чревни симптоми като диария, запек и болки в корема.
Заради свойството си да намалява кръвната захар, берберинът може да увеличи риска от хипогликемия в по-високи дози. Освен това веществото може да промени или усили биологичния ефект на някои молекули, затова редно да обсъдите с лекар комбинирането му с каквито и да е лекарства.
Съществува категорично противопоказание за приемането му в комбинация с циклоспорин, но също така трябва да се внимава с всички препарати, метаболизирани от черния дроб и/или понижаващи кръвната захар, кръвното налягане, предизвикващи сънливост и потискащи кръвосъсирването.
Обобщение
Макар и все още не напълно изучен, особено в дългосрочен план, берберинът е изключително обещаваща хранителна молекула, чието развитие тепърва ще следим с интерес.
Засега данните от краткосрочни и средносрочни проучвания върху редица маркери за метаболитно здраве са окуражителни, особено що се касае до показателите за контрол на кръвната захар и сърдечно-съдов риск.
Ето защо смятаме, че това вещество може да намери място в протоколите, насочени към профилактика и управление на преддиабет, диабет тип 2, поликистоза и сърдечно-съдови заболявания.